Domov / Návody / Ako vyrobit MDF pláto na Feliciu s reproduktormi Hertz ECX 690

Ako vyrobit MDF pláto na Feliciu s reproduktormi Hertz ECX 690

Už na strednej škole ma začala zaujímať tematika ozvučovania a všetkého, čo sa týka reproduktorov. Moje prvé auto je Škoda Felicia 1.3 mpi 1999. Keď som ho prvýkrát naštartoval a zapol rádio, skoro som sa rozplakal. Taký hrozný plechový zvuk som dávno nepočul. S tým treba niečo robiť.

Na dlhých cestách autom som mal potrebu počúvať kvalitný zvuk v mojom aute. Felícia od výroby nie je veľmi dobre prispôsobená na kvalitné ozvučenie. Ak ste ju mali, určite mi dáte za pravdu, že prvý problém sú koaxiálne reproduktory v predných dverách. To znamená, že výškový reproduktor je umiestnený spolu s basovým pri nohách, čo rapídne znižuje kvalitu zvuku. Samozrejme nepočúvame zvuk nohami. Ako prvá vec pre zlepšenie zvuku by mala byť  výmena predných reproduktorov za komponentné reproduktory.
Ďalej som chcel doplniť basové zložky v kufri. Ako som hľadal na internete, nikde som nenašiel MDF pláto, ktoré sa dá kúpiť. Dokonca ani nejaký ucelený návod na vytvorenie pláta. Preto som sa rozhodol poskytnúť návod aj s fotodokumentáciou.

Komponentné reproduktory majú výškový reproduktor oddelený od basového. Výškový reproduktor sa  umiestňuje do výšky uší tak, aby sa zvuk krížil nad radiacou pákou. Ale to je debata na dlhšiu dobu a nie je predmetom tohto článku. Ak sa mi podarí, popíšem vylepšenie zvuku v predných dverách v ďalšom článku.

V predných dverách mám umiestnené komponentné reproduktory Hertz DSK 130 60W RMS, zapojené na rádio Alpine CDE 120R 4x50W. Samozrejme, nemám vytlmené dvere, do toho sa mi zatiaľ nechcelo. Preto som chcel trocha zvýrazniť basovú zložku. Najideálnejšie riešenie by bol pasívny subwoofer + zosilňovač. Avšak v krátkej Felícii je dosť malý kufor a nechcelo sa mi subwoofer stále vyberať a pod. Po prečítaní niekoľkých diskusných fór a článkov, som sa rozhodol pre vlastnú výrobu pláta z MDF dosky 18 mm.

Na výrobu MDF pláta potrebujeme:

 • MDF dosku hrúbka 18mm,  rozmer približne 110×55 cm napr. zo starej postele
 • priamočiaru pílu prípadne malú cirkulárku ktorá dokáže rezať rovno
 • lepidlo na drevo duvilax, prípadne pattex wood, herkules a pod.
 • 5x hrubý drôt alebo guľatinu zo železa 3-5 mm dĺžka cca 15-20 cm
 • lepidlo chemoprén univerzál alebo extrém cca 300 ml
 • dvojzložkový tmel na drevo
 • reproduktory- každý podľa chuti, koaxiálne alebo komponentné, ja som zvolil koaxiálne Hertz ECX 690 100W
 • koberec šedej farby + malé klinčeky alebo pripínačky
 • vŕtačku, kladivo, kombinačky, štetec
 • priestor na prácu, pevné nervy a chuť do práce :)

Takmer všetky veci som mal doma, takže nové pláto ma vyšlo pomerne lacno. Reproduktory Hertz som zvolil kvôli ich výbornému zvuku, vysokej citlivosti až 95 dB. Vďaka tomu nepotrebujete zosilňovač. Stačí ich napájať priamo z rádia a narobia solídny bordel. :) Prekvapili ma hlavne basy. Keď som ich prvýkrát zapol, približne na pol hlasitosti rádia začali mi do chrbta tlačiť príjemné hlboké tóny, ktoré mi tak veľmi chýbali v mojom aute. Bol som veľmi prekvapený, ako dokážu tieto reproduktory zahrať basy a krásne čisté výšky. Nechcem si predstaviť, ako by hrali na zosilňovači :). MDF pláto pri takýchto reproduktoroch je nutnosť, keby ste ich umiestnili do pôvodného pláta vo Felícii, nemali by ste tak kvalitný zvuk. Reproduktory potrebujú pevnú, a hlavne dobre utesnenú konštrukciu. Snažil som sa utesniť všetky medzery, tak aby  kufor vlastne tvoril ozvučnicu. Nie je ideálna, pretože je príliš veľká, ale dokonale spĺňa svoj účel.

Pracovný postup výroby MDF pláta:

 

 

MDF dosku som zvolil zo starej skrine, ktorá sa povaľovala doma. Odporúčam odmerať staré pláto a rozmermi sa ho držať. Na strane pri zadnom skle odporúčam pridať cca 1 cm vrstvu dreva, pretože od výroby je tam medzera, čo kvalite zvuku nepridáva.

 

 

Z dosky je potrebné narezať 2 cm plátky, pretože držiak v kufri je mierne zvlnený. Na spevnenie som použil drôtové výstuže hrúbky 3mm, ohýbané do tvaru pláta. Jednotlivé 2 cm pásy boli lepené lepidlom duvilax na drevo. Lepidlom netreba šetriť, potrebujeme pevný spoj.

 

 

 

Lepidlo som nechal vytvrdnúť cca 24hod.

 

 

Na vyrovnanie nerovností som použil dvojzložkový tmel body soft. Môžete použiť akýkoľvek tmel na drevo, ale osvedčený mám dvojzložkový, pretože je rýchloschnúci.

 

 

Čalúnenie a vŕtanie dier podľa mriežky reproduktora. Na lepenie koberca som použil chemoprén univerzál, spotreba cca 300 ml. Koberec som na kraji pribil malými klinčekmi.

 

 

Pláto potiahnuté kobercom- až mi bolo ľúto vyvŕtať do toho dieru.

 

 

Reproduktor sedel ako uliaty.

 

 

Pohľad na osadené reproduktory.

 

 

Reproduktory sú zapojené cez rýchlospojky, v prípade že budem potrebovať pláto vybrať z auta, jednoducho ich odpojím.

 

 

Reproduktory sú zapojené a pripravené na použitie.

 

Záver:

Pri prvom spustení som zažil šok :D Bol som prekvapený, ako reproduktory začali basovať. Keď sedíte v aute,máte pocit, že v kufri je subwoofer. Zapojil som ich len na rádio Alpine CDE 120-R 4×50 W. Zosilňovač nie je potrebný, reproduktory majú vysokú citlivosť 95 dB. Zvuk sa rapídne zlepšil, konečne cítiť basy celým telom :). Toto riešenie odporúčam každému, kto nechce subwoofer do auta a chce si zachovať voľný kufor. MDF pláto s reproduktormi má výhodu, že ho môžete kedykoľvek vybrať v prípade, ak potrebujete voľný kufor. Zvuk je perfektný, výšky krásne čisté a mohutné basy otriasajú celým autom, aj celým vaším telom. So značkou Hertz som veľmi spokojný, hlavne s triedou Energy. Trocha priplatíte, ale výsledný efekt stojí za to. MDF pláto rozhodne odporúčam a želám veľa šťastných kilometrov.

 

4 komentáre

 1. Velmi pekny navod, dakujem !

 2. dobri nie su gulate lepsie???? ved predsa z praxe je veda ze ovalnom potruby sa horsie siry zvuk ako GULATOM no nie a ktomu ak by basovali ovalne reproduktory tak by robily subwofery ovalne a nie gulate pa

  • Zdravim, myslim ze vlastnosti zvuku neovplivnuje len tvar ozvucnice. Ale viac faktorov, ako je citlivost, frekvencny rozsah, material membrány, material a velkost magnetu, material zavesu, material a hrubka cievky a hrubka kabelaze, zdroj zvuku, kvalita zosilnovaca asi najdolezitejsie material a prevedenie ozvucnice, v ktorom je reproduktor umiestneny. Ked si na vsetkych tychto faktoroch dam zalezat vysledny zvuk bude perfektny. Pozeral som aj na pomer cena/vykon a po zvazeni vsetkych tychto parametrov mi vysla znacka hertz ako jedinecny vitaz. Som fakt spokojny.

 3. dobry den chcem sa spýtať či do rádia PIONEER MVH-1400UB
  možem zapojiť MACAUDIO APM Fire 2.13
  či to tomu neuškodí

  ďakujem

  Snad mi budete vediet poradit

Komentovať

Váš email nebude zverejnený.Povinné pole sú označené *

*