Domov / Zaujímavosti / Koľko stojí Štúdium na FEKT VUT v Brne

Koľko stojí Štúdium na FEKT VUT v Brne

Prinášam vám prehľad a niekoľko zaujímavých čísiel. Uvidíte, koľko ma stálo štúdium na VUT v Brne. Informácie môžu byť zaujímavé  hlavne pre uchádzačov o štúdium na brnenských vysokých školách. Môžu si vytvoriť obraz, koľko vlastne štúdium v Brne stojí. Podrobne rozpisujem len ceny za ubytovanie a jedlo skonzumované v menze za 5 rokov. Ďalej v cene nie sú zarátané ďalšie výdavky na šport, MHD, pivo, výlety atď. Na konci článku nájdete hrubý odhad,  koľko stojí priemerne mesačný život v Brne dnes.

 

Porovnanie cien v menze – rok 2007 vs. 2012

Priemerne som chodil do menzy 1-2 krát denne. Niekedy som v menze bol raz za týždeň. Niekedy každý deň. Preto si každý musí urobiť odhad, koľkokrát  si uvarí vlastné jedlo, alebo pôjde do menzy. Veľa kamarátov nechodilo do menzy vôbec a varili si len na izbe. Niekomu to vyhovuje a uvarí si jedlo podľa seba. Pri dnešných cenách a malých porciách v menze, sa to fakt oplatí. Smolu majú študenti, ktorí nemajú čas na varenie. Nalejme si však čistého vína :) Času popri VŠ je stráááášne veľa.

Jedlo Cena v Kč 2007 Cena v Kč 2012
Kurací steak 30 44
Omáčka 5 8
Hranolky 10 15
Polievka 10 12
Guláš formanský, knedlíky 26 44
Pizza 4 druhy syra 45 59
Bageta 19 27

Brno University of technology department of telecommunications

Porovnanie ceny ubytovania “ koleje“ PPV v Brne

Ceny je dosť ťažké dnes porovnávať. Záujemcom o ubytovanie na „Palačáku“  určite odporúčam ubytovanie na dvoj-lôžkových izbách, kde je rozdiel medzi izbami 120 Kč mesačne, ale ten priestor naviac za to stojí.

Ubytovanie Cena v Kč rok 2007  Cena v Kč rok 2013
3 lôžková izba 69 Kč / deň 101 kč / deň
2 lôžková izba s kuchyňou 93 Kč / deň 105 Kč / deň

Výdavky za kolej + jedlo v menze za obdobie 2007 – 2013

Položka Suma v Kč
Internet 5117
Jedlo 41 530
Ubytovanie 124 892
Spolu 171 579 Kč = 6685€

Mesačné náklady na život v Brne 2013

Ceny sa môžu mierne líšiť,  veľmi to  závisí od ubytovania. Priemerný študent elektrotechniky na VUT v Brne vypije za večer 3-5 pív, s tým,  že chodí na pivo 2krát za týždeň a sem tam výnimočne hodí do toho nejaké panáka. Niekedy pozve aj priateľku, alebo spolubydlu na jedno :) K cene môžeme prirátať ešte dopravu do Brna, ale tá je rôzna a záleží od viacerých faktorov.

Kolej/privát: 3500 Kč
Jedlo (Menza + vlatná strava): 1000 Kč + 500 Kč
Bar + disco + kamaráti: 1 000 Kč
MHD: 200 Kč ( keď si kúpim štvrťročnú jízdenka)
Šport + iné aktivity: 500 Kč
Priateľka (nepovinné): 500 Kč
——————————————-
Spolu: 7300 Kč = 284€

Niektorí študenti často riešia otázku: mám ísť na pivo alebo na večeru? :). Ušetriť je možné na viacerých veciach. Radšej sa však zamyslime, ako získať viac peňazí, aby som si mohol dovoliť minúť 500€ mesačne…

Náklady na 5 rokov štúdia 2013 – 2018

Musíme predpokladať, že ceny nebudú klesať, ale stúpať. Od roku 2007 stúpli ceny jedla a potravín v menze  približne o 44%. Jeden školský rok  alebo dva semestre trvajú zaokrúhlene 8 mesiacov. Čiže pri momentálnych cenách Vás bude 5-ročné štúdium na VUT v Brne stáť 292 000 Kč = 11 376€.

Ďalšie zaujímavé čísla

Niekoľko ďalších zaujímavých čísel, na ktoré nie som veľmi  pyšný, zo zdravotného hľadiska.

Zjedol som:

  • 230 hranoliek ako prílohu
  • 167 pízz
  • 245 rohlíkov k polievke
  • 915 knedlíkov

Našťastie sa v štatistike neuvádza,  koľko piva som skutočne vypil za 5 rokov ČR. To sa asi nikdy nedozvieme. Ale podľa mojich priemerných výpočtov to môže byť niečo okolo 1200 pív :)

Fakulta elektrotechniky a komunikačných technológií v Brne

Záver: Bezplatné štúdium vás bude stáť 300€ mesačne :). V konečnom dôsledku nejde o peniaze, ale skôr o ten strávený čas. Peniaze môžeme získať kedykoľvek, ale čas nám už nikdy nikto nevráti. Teraz sa mi naskytuje filozofická otázka. Nemohli by sme si celú túto maškarádu s titulmi odpustiť? Čo keby sme radšej investovali čas a peniaze do samovzdelávania? Prípadne by sme využili platené kurzy  alebo školenia a zamerali by sme sa na jednu oblasť, v ktorej sa staneme špecialistom. Budem sa učiť len to, o čo mám skutočne záujem a nebudem sa zdržovať zbytočnosťami.

VUT v Brne a Fakulta elektrotechniky sa zaraďuje medzi TOP špičkové univerzity v ČR. Poskytuje priestor pre sebazdokonaľovanie a vzdelávanie, v širokom okruhu odborov. Rozhodne ju doporučujem. Je tu však aj druhý pohľad. Povedzme si pravdu. Nie každý sa zaujíma o všetky predmety, ktoré sú na VŠ povinné. Často som sa musel do učenia nútiť a často som sa učil veci, ktoré ma vôbec nezaujímajú a v živote ich nikdy nevyužijem. Keby som mal teraz stroj času, na vysokú školu by som určite nešiel. Celé je to o tom, určiť si základné priority života a pred nástupom na VŠ sa treba opýtať sám seba:  čo chcem v živote robiť? Nutne potrebujem k tomu vysokú školu? Nie je výhodnejšie, lacnejšie a menej časovo náročné vzdelávať sa sám vo svojom obore?

Aké máte náklady na študentský život VY? Ste spokojní so súčasným stavom vysokých škôl v ČR a SR?

 

2 komentáre

  1. „Čo keby sme radšej investovali čas a peniaze do samovzdelávania“

    – uplne suhlasim. Skola nas nauci kopu teoretickych volovin ktore v realite funguju aj tak inak, takze po prechode do pracovneho zivota sa musime ucit aj tak skoro vsecko odznova. Ale mame pred menom 3 pismenka :-)

Komentovať

Váš email nebude zverejnený.Povinné pole sú označené *

*