Domov / PR články / Alergie, roztoče a čistota

Alergie, roztoče a čistota

O tom, že často najmenšie veci stoja za najväčšími činmi niet pochýb. No toto pravidlo nemusí byť vždy chápané v dobrom slova zmysle. Buďme chvíľu pesimisti. Kto je pôvodcom všetkých chorôb? Celkom malilinké vírusy a baktérie. A čo taký 0,3 až 0,5 mm malý pavúkovec, roztoč? Priemer jeho veľkosti nepoukazuje na žiadne nebezpečenstvo. Opak je však pravdou. Darí sa mu vo vlhkom a teplom prostredí. Rýchlo sa množí a ešte rýchlejšie sa vyvíja. Samička roztoča domáceho znesie päťsto vajíčok a v priebehu roka sa vystrieda sedem generácií. Tieto malinké tvory škodia vo veľkom na potravinách, ktoré znehodnocujú svojim zápachom či mŕtvymi telami. Prenášajú mikróby a plesne. Konzumácia nakazených potravín sa prejaví na našom zažívacom systéme. Svetová zdravotnícka organizácia berie roztoče ako neuveriteľný problém. Pre alergikov sú obzvlášť nebezpečné roztoče bytového prachu.

roztoč--resizecrop-c560xt480Samec sa dožíva dvadsať až tridsať dní, samička až desať týždňov, kedy stihne naklásť šesťdesiat až sto vajíčok. Čím sa živia tieto roztoče? Najmä odumretými časťami kože, ale chutia im aj plesne, kvasinky či baktérie. Sucho a svetlo ich ničí. Periny, matrace a koberce sú pre nich najideálnejším miestom, tvoria akúsi rodovú džungľu. Majú tu vlhko, teplo a tmu. Alergény sú najviac obsiahnuté vo fekáliách roztočov. Najväčší problém prichádza, keď tieto zdraviu škodlivé zložky vdýchneme. Podľa zistení iba v jednom grame prachu z matraca bežného lôžka sa skrýva až pätnásťtisíc roztočov. Okrem matracov a kobercov sa roztoče radi ukrývajú aj v plyšových hračkách, v pohovkách a v čalúnenom nábytku. Vezmite si to takto. Posteľ je akýmsi semenišťom a koberec špajzou. Klasické alergie môžu prerásť i do astmy.

Čo robiť? Vysávanie je len kvapkou v mori. Prach sa iba viac rozvíri a roztoče zostávajú prilepené na spodku koberca. Dôležité je časté pranie a tepovanie. Parné vysávače preniknú do hĺbky, no dôležité je i do hĺbky pretepovať a zbaviť tak koberec či nábytok usadenej nečistoty.

Základnou bojovou technikou proti roztočom je teda čistota.  Pravidelné hĺbkové čistenie pomáha zbaviť sa cirkulácie prachu vo vzduchu a tým aj vdychovaniu alergénnych zložiek, ktoré produkujú práve roztoče. Nechcete mať doma divočinu pozbieranú z týchto malých, ale o to zákernejších stvorení? Tak sa držte starého dobrého „čistota je pol života“.

Text: PISEM.SK

 

11 komentárov

 1. Asi si to neviem predstavit. Roztoc ma podla clanku 0.3 az 0.5 mm. A jediny gram prachu obsahuje 15 000 roztocov ? To je ako mozne ?

 2. Hello, it’s Jana Woods here!
  I work as a professional an essay writer and have created this content with the intent of changing your life for the better. I started honing my writing talent in my school years. I learned that my fellow students needed writing help—and they were willing to pay for it. The money was enough to help pay my tuition for my first semester of college.
  Ever since school, I have continued to work as an academic writer. I was hired by a writing service based in the United Kingdom. Since then, the research papers that I have created have been sold around Europe and the United States.
  In my line of work, I have become familiar with hearing, “Jana, can you help me meet my writing assignment deadline?” I know that I can provide this service.

  Professional Writer – Jana Woods – Csnbiologyclub Company

 3. Welcome Everyone
  Thanks for checking out my writing blog . My name is Simon.
  I have worked several years in this niche. My aptitude for writing started at a young age. I wrote short stories as a child and eventually went on to work with my school newspaper.
  This early tryst into journalism eventually led me to academic writing. There is plenty of work for skilled writers. I specialize in research papers , but have the skills to do all types of academic writing.
  Reach out for more information about rates and a price quote. I’m looking forward to helping you.

  Academic Writer – Simon Anderson – How To Succeed In Academic WritingTeam

 4. Hi guys, my name is Alton!

  I`m a professional writer and I`m going to change your lifes onсe and for all
  Writing has been my passion for a long time and now I cannot imagine my life without it.
  Most of my poems were sold throughout Canada, USA, China and even Australia. Also I`m working with services that help people to save their nerves.
  People ask me „Mr, Alton, I need your professional help“ and I always accept the request, `cause I know, that only I can save their time!

  Professional Writer – Alton – 10 Most Common College Freshman Mistakes Corp

 5. Hello and welcome to my webpage. I’m Kalem.
  I have always dreamed of being a novelist but never dreamed I’d make a career of it. In college, though, I assisted a fellow student who needed help. She could not stop complimenting me . Word got around and someone asked me for writing help just a week later. This time they would compensate me for my work.
  During the summer, I started doing research paper writing for students at the local college. It helped me have fun that summer and even funded some of my college tuition. Today, I still offer my research paper writing to students.

  Professional Writer – Kalem Warner – Writing recources hints Corp

 6. Hi Everybody
  Thanks for checking out my academic writing page . My name is Montell.
  I have worked several years in this niche. My aptitude for writing started at a young age. I wrote short stories as a child and eventually went on to work with my school newspaper.
  This early tryst into news reporting eventually led me to academic writing. There is plenty of work for professional writers. I specialize in essays, but have the skills to do all types of academic writing.
  Reach out for more information about rates and a price quote. I’m looking forward to helping you.

  Academic Writer – Montell – Seven tips for writers Corp

 7. I know this website presents quality depending articles and additional information,
  is there any other web site which offers these stuff in quality?

 8. Hello guys, my name is Ianis Bowers!

  I`m an academic writer and I`m going to change your lifes onсe and for all
  Writing has been my passion for a long time and now I cannot imagine my life without it.
  Most of my works were sold throughout Canada, USA, China and even Russia. Also I`m working with services that help people to save their time.
  People ask me „Please, Ianis, I need your professional help“ and I always accept the request, `cause I know, that only I can solve all their problems!

  Professional Academic Writer – Ianis – 7stepdesign.com Corp

 9. Gordon Terry Gonna Go Down The River When They Ring Those Wedding Bells https://pagead2.dub.org.uk/15.html Pablo Marco Summer Gaze EP

Komentovať

Váš email nebude zverejnený.Povinné pole sú označené *

*