Pin It
Domov / PR články / Alergie, roztoče a čistota

Alergie, roztoče a čistota

O tom, že často najmenšie veci stoja za najväčšími činmi niet pochýb. No toto pravidlo nemusí byť vždy chápané v dobrom slova zmysle. Buďme chvíľu pesimisti. Kto je pôvodcom všetkých chorôb? Celkom malilinké vírusy a baktérie. A čo taký 0,3 až 0,5 mm malý pavúkovec, roztoč? Priemer jeho veľkosti nepoukazuje na žiadne nebezpečenstvo. Opak je však pravdou. Darí sa mu vo vlhkom a teplom prostredí. Rýchlo sa množí a ešte rýchlejšie sa vyvíja. Samička roztoča domáceho znesie päťsto vajíčok a v priebehu roka sa vystrieda sedem generácií. Tieto malinké tvory škodia vo veľkom na potravinách, ktoré znehodnocujú svojim zápachom či mŕtvymi telami. Prenášajú mikróby a plesne. Konzumácia nakazených potravín sa prejaví na našom zažívacom systéme. Svetová zdravotnícka organizácia berie roztoče ako neuveriteľný problém. Pre alergikov sú obzvlášť nebezpečné roztoče bytového prachu.

roztoč--resizecrop-c560xt480Samec sa dožíva dvadsať až tridsať dní, samička až desať týždňov, kedy stihne naklásť šesťdesiat až sto vajíčok. Čím sa živia tieto roztoče? Najmä odumretými časťami kože, ale chutia im aj plesne, kvasinky či baktérie. Sucho a svetlo ich ničí. Periny, matrace a koberce sú pre nich najideálnejším miestom, tvoria akúsi rodovú džungľu. Majú tu vlhko, teplo a tmu. Alergény sú najviac obsiahnuté vo fekáliách roztočov. Najväčší problém prichádza, keď tieto zdraviu škodlivé zložky vdýchneme. Podľa zistení iba v jednom grame prachu z matraca bežného lôžka sa skrýva až pätnásťtisíc roztočov. Okrem matracov a kobercov sa roztoče radi ukrývajú aj v plyšových hračkách, v pohovkách a v čalúnenom nábytku. Vezmite si to takto. Posteľ je akýmsi semenišťom a koberec špajzou. Klasické alergie môžu prerásť i do astmy.

Čo robiť? Vysávanie je len kvapkou v mori. Prach sa iba viac rozvíri a roztoče zostávajú prilepené na spodku koberca. Dôležité je časté pranie a tepovanie. Parné vysávače preniknú do hĺbky, no dôležité je i do hĺbky pretepovať a zbaviť tak koberec či nábytok usadenej nečistoty.

Základnou bojovou technikou proti roztočom je teda čistota.  Pravidelné hĺbkové čistenie pomáha zbaviť sa cirkulácie prachu vo vzduchu a tým aj vdychovaniu alergénnych zložiek, ktoré produkujú práve roztoče. Nechcete mať doma divočinu pozbieranú z týchto malých, ale o to zákernejších stvorení? Tak sa držte starého dobrého „čistota je pol života“.

Text: PISEM.SK

 

Jeden komentár

  1. Asi si to neviem predstavit. Roztoc ma podla clanku 0.3 az 0.5 mm. A jediny gram prachu obsahuje 15 000 roztocov ? To je ako mozne ?

Komentovať

Váš email nebude zverejnený.Povinné pole sú označené *

*