Domov / PR články / Čo je dátové centrum

Čo je dátové centrum

Je Vám tento pojem známy alebo vôbec netušíte, čo si pod ním máte predstaviť? Dátové centrum je označenie špecializovaných priestorov pre umiestnenie počítačovej techniky serverového typu, ktoré sú určené k nepretržitej prevádzke. Je to miesto, ktoré má serverom i ďalším technologickým zariadeniam zaistiť bezproblémovú a stabilnú prevádzku bez vplyvov z okolia.Z hľadiska významu a využitie sa rozlišujú malé, stredné a veľké dátové centrá. Malé a stredné dátové centrá majú zriadené rôzne inštitúcie, firmy alebo štátne organizácie. Buď vo vlastných alebo prenajatých priestoroch.

Veľké dátové centrá bývajú spravidla vo vlastníctve veľkých telekomunikačných či technologických firiem. Jedným z dátových centier na Slovensku, je aj dátové centrum od spoločnosti DC Digitalis. Toto centrum vyniká vysokou prevádzkovou efektívnosťou a spoľahlivosťou, pretože pri projektovaní boli využité viac ako deväťročné skúsenosti s budovaním a prevádzkou dátových centier. Vďaka svojmu riešeniu chladenia a elektrického napájania patrí medzi slovenský unikát.

dátové centrumToto dátové centrum je veľmi ekologické a šetrí energiu i životné prostredie. Napríklad odpadovým teplom vyhrieva skleníky a predajňu priľahlého záhradného centra a taktiež sú ním temperované aj motorgenerátory a ich strojovne. DC Digitalis ponúka viacero služieb. Jednou z nich je rackhousing od spoločnosti VNET a.s. Táto služba je určená pre tých, ktorí majú viacero serverov alebo iných telekomunikačných zariadení. Umožňuje ich uzamknutie v špičkových rackoch. Rack je štandardizovaný systém umožňujúci prehľadnú montáž a prepojovanie rôznych elektrických a elektronických zariadení spolu s vyústením káblových rozvodov do stĺpcov nad sebou v oceľovom ráme. V data centre si môžete prenajať  ¼, ½ alebo aj  celý rack.

Ku štandardnej výbave dátového centra patrí klimatizácia. V lete a horúcich dňoch sa však hodí i do  miestností „bežného smrteľníka“. V neznesiteľnom teple sa utiekame do interiérov s klimatizáciou, kde sa môžeme príjemne schladiť. Dobrou voľbou je nástenná klimatizácia. Väčšina má v súčasnosti štýlový dizajn a tichú prevádzku. Klimatizácia je zariadenie na úpravu vzduchu v miestnosti. S jej pomocou sa vzduch môže ochladiť a odvlhčiť, taktiež zohriať, vyčistiť alebo zvlhčiť. Netrpte teda v týchto horúčavách a spríjemnite si pobyt vo Vašom byte znesiteľnejšou teplotou. Ak sa večer rapídne ochladí, vaša klimatizácia Vás dokáže aj zohriať. Je to dobrý pomocník, tak neváhajte po ňom siahnuť.

Komentovať

Váš email nebude zverejnený.Povinné pole sú označené *

*