Už nikdy nemusíte zaplatiť žiaden účet za elektrinu, kúrenie, vodu, plyn a pritom bývate pohodlne vo vlastnom dome…Viete si to predstaviť? Americký architekt Michael Reynolds áno. Blízko mesta Sázava postavil energeticky sebestačný dom z odpadu a materiálu určeného na smetisko. Michael Reynolds je pôvodom indián a po svete postavil už tisíce energeticky sebestačných domov. Hlavná predstava je postaviť si nezávislý dom z materiálu, ktorý by sa už nikdy nevyužil. Váš dom nebude závislý na ekonomike, dodávke energií, vode. Nepotrebujete žiadne inžinierske siete. Súčasť domu je záhrada alebo skleník, v ktorom si dopestujete vlastné potraviny. Nemusíte si brať hypotéku a nemusíte byť závislí na systéme, navyše sú tieto stavby lacné a doslova ich postavíte vlastnými rukami. Pri stavbe sa využívajú pneumatiky, sklenené a PET fľaše a plechovky. Samozrejme sú použité aj klasické stavebné materiály. Dom udržuje teplotu, takže v zime nemusíte kúriť a v lete je tam príjemný chládok. Odporúčam pozrieť film o Michaelovi Reynoldsovi Architekt odpadu.
Film Zeměloď pluje – réžia V.Poltikovič
Behom troch týždňov vznikol tento neuveriteľný dom. Na stavbe sa podieľalo 40 ľudí zo 14-tich krajín sveta. Táto stavba slúži ako informačné centrum OZ Zeměloď. Na svojom webe informujú o možnosti, návštevy tohto zariadenia, kde sa môžete inšpirovať, pri stavbe vlastnej zemelode. O návštevu tohto zariadenia je podľa kalendára veľký záujem. Stavba je unikátna tým, že vy sa nestaráte o dom, ale on sa stará o vás. Využívajú sa všetky energie, ktoré sú zdarma dostupné od prírody. Elektrická energia je pomocou solárnych panelov ukladaná do batérií, pre fungovanie v noci. Dom sa nahrieva od slnečného žiarenia, takže nemusíte kúriť. Masívne hlinené steny vystužené pneumatikami akumulujú teplo a vyhrievajú miestnosti, keď sa ochladí. Nie je potrebná kanalizácia. Zo sprchy voda putuje cez štrk do vlastnej záhrady, korene rastlín čistia odpadovú vodu.
- Použité sklenené fľaše ako stena
- Zeměloď v zime
- Ohrievanie zo slnka
- Inšpiratívna výzdoba ;)
Michael Reynolds pomáhal pri prírodných katastrofách na Srí Lanke, Haiti a ďalších krajinách, kde staval tieto domy pre ľudí, ktorí stratili všetko. Dom postavíte rýchlo a veľmi lacno, z materiálov, ktoré sú ľahko dostupné. Snaží sa zaviesť pojem ekologická architektúra do povedomia ľudí. Poukazuje na fakt, že sme sa príliš vzdialili od prírody. Keď v 70-tych rokoch začínal, znelo to ako utópia, dnes je to v Amerike už čistý mainstream. Dlhé roky mal problémy so stavebným zákonom a bola mu odobraná aj licencia architekta. Po nejakej dobe mu ju vrátili. V Európe sú však normy ešte prísnejšie a stavba vyžaduje mnoho povolení. Najväčší problém vidí v byrokracii a v tom, že nikto nechce skúšať nové veci s recyklovateľnými materiálmi, keď staré veci fungujú.
Sme obeťami svojho odpadu. Každý rok sa vyhodí v českých domácnostiach 4,5 milióna ton odpadu. Robí snáď toto strom? Zhodí listy a tie ho pohnoja. Domy by mali byť ako stromy. Len to ostáva vysvetliť stavebným firmám. Jeho domy nemajú typický vzhľad. Sú nepravidelné, masívne a oblé. Vyzdobené sú farebnými sklenenými fľašami. V podstate to ani nie sú domy, pretože nemajú základy. Michael ich nazval earthships – Zemelode.
Michael Raynolds – Architekt odpadu:
Prednáška Michael Reynolds v Čechách:
V divadle Kampa hosťuje Jaroslav Dušek. Ako vždy, veľmi vtipným spôsobom vedie J. Dušek debatu o energeticky sebestačných domoch.
Záver: Koncept samostatne fungujúceho vlastného domu je v dnešnej dobe aktuálny a veľmi zaujímavý. Napadlo ma učiť toto našich čiernych spoluobčanov. Prečo by si namiesto chatrčí nemohli postaviť tieto domy? Mali by prácu a lacné bývanie.
Článok môžete podporiť na vybrali.sme.sk
zdroj: zemelod.cz